С многобройно шествие и празничен дух, Плевен отбеляза 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, честван и като Ден на българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност. Тържественото честване започна на площад „Стефан Стамболов“, където се събраха стотици ученици, учители, културни дейци, представители на държавната и местна власт, както и десетки граждани пред Драматично-кукления театър „Иван Радоев“.
Празничното шествие бе предвождано от свещеници с иконата на Светите братя. Под звуците на музикалните изпълнения от детски училищни оркестри и мажоретки, шествието премина през централната пешеходна зона, достигайки до паметника на Светите Кирил и Методий. Там бе отслужен тържествен водосвет от свещеници от плевенските православни храмове. Плевенският творец Диян Павлов – Джими и деца от четвърти клас на НУ „Патриарх Евтимий“ представиха рецитал за буквите, а музикантите от Общинския духов оркестър също взеха участие.
Кметът д-р Валентин Христов произнесе слово по случай 24 май, подчертавайки значението на българската азбука:
„Ако България има свое безценно съкровище – това е българската азбука, която честваме днес! Преди повече от 11 века Светите братя Кирил и Методий се заемат с нелеката задача да съставят нова и различна писменост от съществуващите по това време – гръцка и латинска. Това е безпрецедентен акт с огромно историческо значение.
Да съхранят и разпространят глаголицата се пада на техните ученици Климент, Наум и Ангеларий, които успяват с помощта на България да я запазят и развият, за да имаме днес самочувствието на народ, заел своето заслужено и достойно място на картата на Европа и света!
Ние, техните наследници, сме длъжни да продължим святото дело на братята, да пазим славянската писменост чиста и да я предаваме на нашите деца, а те – на техните! Поклон пред делото на светите братя Кирил и Методий и техните последователи!
Благодарим на всички знайни и незнайни учители и просветители, на всички съвременни пазители на духа и словото – педагози, писатели, поети, журналисти, учени, библиотекари, хора на изкуството и културата. Честит 24 май – Ден на словото и знанието!“
В знак на признателност пред делото на Светите братя Кирил и Методий и почит към всички просветители, пред барелефа бяха поднесени венци и цветя.
Празничният ден продължи с общо изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“, базиран на стихове от Стоян Михайловски и музика от Панайот Пипков. Песента, първо изпълнена на 11 май 1901 г. в Ловеч, е посветена на делото на Кирил и Методий и българската просвета. Днес, на централния площад в Плевен, училищни хорове и Общински хор „Гена Димитрова“ я изпълниха в един глас.
За Деня на словото, просвещението и духовността зоната пред Военния клуб в Плевен беше обособена като Алея на книгата.