Водата в Плевен е безопасна за пиене, показват последните анализи на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в града, проведени във връзка с действащия воден режим. Тези резултати бяха обявени днес на пресконференция от д-р Ани Симеонова, която е директор на дирекция „Обществено здраве“ в инспекцията.
Във връзка с нарастващите оплаквания от жителите на Плевен и загрижеността на родителите за състоянието на питейната вода в детските градини, РЗИ организира две извънредни пробонабирания от различни пунктове на водоснабдителната мрежа, като последният тест беше извършен в понеделник. Бяха анализирани 15 проби по стандартите на Наредба 9 за качеството на питейната вода, и всички те отговарят на изискванията, уточни д-р Симеонова.
Тя изясни, че при аварии и възстановяване на водоснабдяването може временно да се наблюдават колебания в показателя „мътност“, но това не означава, че водата е опасна за пиене.
От лятото насам, РЗИ продължава редовни проверки в детските и учебни заведения относно осигуряването на вода в условията на воден режим. По искане на инспекцията, кметът на Плевен е предоставил информация за предприетите мерки, включително за наличието на резервни съдове за вода, мокри кърпички и бутилирана вода, допълни д-р Симеонова.
Към момента воден режим действа в 21 населени места в област Плевен, като най-тежко е положението в Татари, Стежерово и Николаево, където за жителите е осигурена водоноска.
Проверките на РЗИ обхванаха и петте болнични заведения в Плевен, за да се установи как се справят с водния режим, съобщи д-р Стефка Тошева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в инспекцията.
В първа клинична база на университетска болница „Д-р Георги Странски“ диализното отделение разполага с две цистерни по два тона, които се зареждат по време на подаването на вода и преминават през филтрираща система. Това количество е достатъчно за една смяна на диализиране. Плановите операции се провеждат в часовете с налична вода, а спешните интервенции са подкрепени с резервни съдове, които се обновяват ежедневно. Във втора клинична база на болницата не съществуват проблеми, благодарение на предоставени съдове с обем 40 тона.
Болница „Свети Панталеймон“ използва собствен водоизточник и съдове с капацитет от десет тона, осигурявайки непрекъснато водоснабдяване. „Авис Медика“ също има непрекъснат водоподаване чрез два резервоара с хидрофорни помпи.
Университетската болница „Света Марина“ също притежава собствен водоизточник, без прекъсване на водоснабдяването, с достатъчни запаси за хемодиализа, операционен блок и родилно отделение.
В болница „Сърце и Мозък“ се поддържа воден резерв от девет тона за 48 часа работа на хемодиализа, и 38 тона за пране, централен стерилизационен и операционен блок.
Източник на информацията е Българската телеграфна агенция (БТА).