
От древни времена нашите земи са били място на раждане на различни култури. Влияния от културни, исторически, религиозни и държавни характеристики се преплитат тук, което прави нашата територия богата на наследството на много древни народи и цивилизации. Това сподели Владимир Найденов, ръководител на отдел „Археология“ в Регионалния исторически музей в Плевен, по време на събитие в Националния пресклуб на БТА в Плевен. Поводът беше представянето на новия брой на списание „ЛИК“ с тема „Културното наследство на България пътува по света“.
Балканският полуостров има значително участие в развитието на европейската култура и цивилизация. Регионът на Плевен, като част от тази територия, играе важна роля със своето културно и историческо наследство, подчертава археологът. Сред известните съкровища в Плевенския край се нарежда Вълчитрънското златно съкровище, както и златната купа от остров Персина близо до Белене. Внимание заслужават и бронзовите съкровища от село Върбица, както и сребърното съкровище от село Бохот и други значими находки.
Тези културни паметници са разнообразни по вид и изработка. В стремежа си за популяризиране на своето културно наследство, България често представя тези съкровища в изложби както в страната, така и в чужбина, отбеляза Найденов.
Сред най-често излаганите експонати в чужбина е златната купа от Белене, с чистота 23,65 карата. Тя е открита случайно през 1982 г. на дълбочина около 2 метра и датира около 12 – 11 век пр.н.е. Купата е показвана в различни международни изложби, включително в Канада, Белгия, Германия, Швейцария, Япония и Норвегия.
Още едно съкровище, което често пътува зад граница, е това от село Бохот, състоящо се от девет сребърни купи, открити през 1929 г. и датирани около края на втори – началото на първи век пр.н.е. През 2023 г. това съкровище беше част от изложба в Скопие.
Популярно е и съкровището от Голяма Брестница, открито през 1958 г., състоящо се от няколко цилиндрични съда и римски монети. То е било представяно в изложби в Норвегия, Швейцария и Северна Македония.
Тези прояви значително допринасят за популяризирането на българското културно наследство по света и в самата страна. Изложбите, организирани в партньорство с други музеи, позволяват обмен на културни ценности и дават възможност на нашите съграждани да се запознаят с материалното наследство на други български региони, добави Владимир Найденов.
Източник на информацията: БТА.