Начало » Пловдив спечели 22-рото Национално ученическо състезание „Млад спасител“ в Плевен, Добрич и Перник допълниха челната тройка

Пловдив спечели 22-рото Национално ученическо състезание „Млад спасител“ в Плевен, Добрич и Перник допълниха челната тройка

От Плевен Инфо
0 Коментари

Отборът на област Пловдив спечели 22-рото издание на Националното ученическо състезание „Млад спасител“, проведено в Плевен. За втора поредна година градът беше домакин на надпреварата, а в двора на Регионалния исторически музей сили премериха 28 отбора от цялата страна. Второто място в генералното класиране зае отборът на област Добрич, а трети завършиха представителите на област Перник.

Победителите получиха медали, купи и предметни награди. Отличията за третото място връчи заместник-областният управител Богомил Стоев. Областният управител Иван Петков награди сребърните медалисти, а заместник-директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) старши комисар Любомир Баров връчи медалите на шампионите.

Състезанието беше открито от старши комисар Баров, който насърчи участниците да покажат най-доброто от подготовката си, да запазят достойнство в надпреварата и да си тръгнат с хубави преживявания от Плевен.

Националното ученическо състезание „Млад спасител“, познато и като „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“, ежегодно събира ученици, които демонстрират знания и умения за действие при кризисни ситуации и спасяване на човешки живот. Организира се от ГДПБЗН – МВР в партньорство с Министерството на образованието и науката и Българския Червен кръст. В него участват ученици от пети, шести и седми клас, преминали през общински и областни кръгове, за да достигнат националния финал.

Ръководителят на състезанието и началник на сектор „Публична осведоменост“ в ГДПБЗН главен инспектор Александър Дамянов посочи пред медиите, че основната цел е не само усвояването на теория, а изграждането на реални умения за оцеляване и адекватна реакция при критични ситуации. По думите му тази година надпреварата се провежда по обновени правила, а организацията на място е на много добро ниво, като участниците са преминали бързо през петте учебни модула.

Българският Червен кръст връчи специални награди в дисциплината „Първа долекарска помощ“, отличията бяха поднесени от Албена Методиева. В тази дисциплина първите три отбора завършиха без наказателни точки, като класирането беше определено единствено от времето. Най-бърз се оказа отборът на София област, следван от Търговище и Шумен.

Всички отбори получиха сертификат за участие, връчен от директора на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Плевен комисар Станислав Атанасов. Той уточни, че надпреварата е отборна и включва теоретичен етап под формата на тест, както и практическа част със симулирани ситуации в пет модула: „Земетресение“, „Наводнения и спасяване по вода“, „Защита при радиационни и химически аварии“, „Първа долекарска помощ“ и „Пожарна безопасност“. По думите му състезанието развива самообладание, бързина и екипност, като учи учениците да действат без паника и да поемат лидерска роля в реална опасност.

Сред официалните гости бяха кметът на община Плевен д-р Валентин Христов, директорът на ОДМВР – Плевен старши комисар Дилян Добрев, началникът на РУО Албена Тотева и директорът на БЧК – Плевен Габриела Хитова.

Източник на информацията: БТА.

Може да прегледаш още

Остави коментар