Проф. Атанас Семов: Конституционният съд изключително важен за правосъдието

Общество


Практиката досега показва, че съдилищата отдават голямо значение на възможността да сезират Конституционния съд (КС). До началото на октомври има 15 искания от различни съдилища като окръжни, районни, административни и апелативни. Част от тези искания не бяха допуснати поради съществени слабости, свързани с изискването на член 150, ал. 2 от Конституцията, според което искането трябва да се отнася до приложима в конкретното дело пред питащия съд законова норма. Това съобщи проф. Атанас Семов пред журналисти в Плевен, където присъства на среща на тема „Сезиране на Конституционния съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията – актуални проблеми“.

Според проф. Семов, сериозен проблем остава невъзможността на съдилищата да правят тълкувателни питания. Той подчерта, че тълкувателната компетентност на Конституционния съд е подценена, въпреки че има същата сила като конституционните норми и е важен инструмент за успешното прилагане на Конституцията. Има редица случаи, в които се вижда, че нашата Конституция, като всяка друга, има своите слабости и празнини. Проф. Семов даде пример с възможността за ситуация, в която новоизбраното Народно събрание не може да се конституира, тъй като не успява да избере дори председател. Конституцията не дава ясен отговор за това какво следва в този случай. Дори при искане за тълкуване от КС, отговорът не би дошъл бързо, което дава възможност за натрупване на други тежки дела, като тези свързани с избори.

Относно възможността за технически председател на Народното събрание, проф. Семов коментира, че това са „конвулсии на политическата мисъл, които нямат опора в Конституцията“.

По повод повторното сезиране на КС от президента Румен Радев с искане да отпаднат промените в Конституцията, приети от 49-ото Народно събрание, проф. Семов отбеляза, че не може да коментира висящо дело, но увери, че съдът работи ударно, отговорно и качествено. По думите му, сроковете за решение по допустимостта и по самите искания ще бъдат съвсем разумни.

Срещата в Плевен е организирана от Административния, Окръжния и Районния съд в Плевен в сътрудничество с Националния институт на правосъдието и на нея са поканени всички магистрати и съдебни помощници от Плевенския съдебен район.

Информацията е предоставена от Българската телеграфна агенция (БТА).

Вашият коментар