На територията на България около 20 000 случая чакат решението на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) поради забавяне. Това явление е най-силно изразено в 14 комисии, разположени в шест области, където разпределението на нови заявления временно е преустановено.
Въпреки напредъка на дигитализацията, някои комисии все още не обработват документи по електронен път, изисквайки физическо подаване на заявления на място. Данните, предоставени от здравния министър Силви Кирилов, показват надежда за пълно преодоляване на забавянията до края на годината, пише вестник „Сега“.
С цел преодоляване на натрупаните забавяния, породени от пандемията, през миналата година бяха предприети структурни реформи. Те включват вземане на решения на базата на документи, освен в редки случаи, както и случайно разпределение на дела, за да се изравни натоварването между комисиите. Броят на ТЕЛК комисиите бе увеличен от 70 на 135.
Сред проблематичните райони са Видин, Добрич, Пазарджик, Плевен, Русе, Търговище и няколко комисии в София. Сериозни затруднения са констатирани и в Кърджали, където има близо 7000 нерешени случая, натрупване от предходни години. Основният фактор за това е огромният брой заявления от българи, живеещи в Турция.
Министерството на здравеопазването и „Информационно обслужване“ прилагат мерки за справяне със забавянията – временно спиране на разпределението на нови заявления, провеждане на работни срещи за определяне на срокове за обработка и при крайна необходимост – преразпределяне на случаи към други ТЕЛК.
Очаква се, че до средата на 2025 г. значително ще се намалят забавянията, а до края на годината проблемът ще бъде изцяло решен. Във Варна също са налице предизвикателства, но картотеката там ще бъде подсилена с още двама служители.