В Червен бряг ще се проведе традиционният оброк за здраве, както беше потвърдено от заместник-кмета на общината Нина Коцева за БТА. Оброкът се провежда в местността Езерото, близо до някогашното село Червен брег, което е предшественик на днешния град Червен бряг, и съвпада с деня, в който Българската православна църква почита свети пророк Илия.
Историкът и краевед Мирослав Михайлов разказва за дълбоките корени на оброците в българската традиция и поверията, според които всяка част от селското землище се защитава от духовен стопанин. В знак на благодарност към този митически защитник, хората са организирали празненства и жертвоприношения. След приемането на християнството, митическият стопанин е заменен от светец, но традицията на отбелязване на такива събития остава непокътната. В своето произведение „Сирак Али“, писано в края на 19-ти век, Цани Ганчев също споменава за пазител на извора, свързан с тези вековни вярвания.
Михайлов посочва, че за този оброк първите писмени данни се появяват в статии от 6 август 1939 г. в „Червенобрежки подем“ и в книгата на краеведа Никола Ценкуловски „Страници из миналото на село Червен бряг, Плевенско“. След като традицията е прекратена за повече от 50 години след 9 септември, тя е възобновена през 2000 г. благодарение на инициативата на местната организация на БЗНС. В местността Езерото е изградена нова чешма и оброкът отново се отбелязва.
Важна част от оброчището е старо оброчно дърво – круша, около която се намира оброчен камък с вдълбан християнски кръст и надписи от 1912 г. Камъкът свидетелства за участието на Генчо Грозев, кмет на Червен бряг през 1909 г., в възраждането на тази традиция.
На самия оброк ще бъде отслужен благодарствен молебен за здраве и благополучие от свещениците при храма „Св. Софроний Врачански“ в Червен бряг, след което на присъстващите ще се раздаде курбан.
Източник на информацията: БТА.