Традицията „Кьорава кобила“ за здраве и берекет в Тръстеник

Общество


В град Тръстеник, част от община Долна Митрополия, за поредна година бе уважена старата традиция, свързана с ритуала „Кьорава кобила“, който се провежда на Ивановден. Местните вярват, че изпълнението на този обичай носи здраве, успех и благоденствие, предпазвайки ги от зли сили през следващата година.

Традиционният ритуал започва в полунощ с участия на няколко „впряга“, които посещават домовете на имениците. Сутринта всички се събират на централния площад, където жури оценява тяхната автентичност. Тази година събитието привлече осем „впряга“, всеки от които представи различни моменти от обичая, като посрещане на „Кьорава кобила“ в дома на именика, венчавка и раждане на конче.

Децата са най-младите пазители на традицията. Участници от местната детска градина и Средно училище „Евлоги Георгиев“ бяха посрещнати с бурни аплодисменти от публиката на площада. Журито, в състав секретарят на читалището „Неофит Рилски 1872“ Галя Кучева, учителката Наталия Петрова и ръководителката на школата по изобразително изкуство Ани Малоселска, имаше задачата да оцени представянето на „впряговете“ и тяхната вярност към традицията. Групите включват кобила, изградена от дървена конструкция, управлявана от двама мъже, както и други задължителни персонажи като свещеник, лекар и младоженци.

Кучева отбеляза, че новите участници тази година са се представили чудесно, съхранявайки традицията така, както е позната в Тръстеник. Специални награди бяха връчени на най-младите участници, а на финала празникът бе завършен с хоро на площада.

„Кьорава кобила“ е обичай, който има корени в далечното минало и е свързан с легендата за Иван и неговата стара кобила. Легендата гласи, че кобилата, прогонена от Иван поради своята старост и слепота, се завърнала с жребчета, спасявайки селото от данъци към турската хазна. Местните вярват, че влизането на „Кьоравата кобила“ в домовете им носи здраве и благополучие.

Източник на информация: Българска телеграфна агенция (БТА).

Вашият коментар