На 10 февруари 2025 г. беше подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ между министъра на околната среда и водите Манол Генов и управителя на „Водоснабдяване и канализация ЕООД“ – Плевен, инж. Климент Тодоров. Документът е част от проект „Изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора“, приоритет 1 „Води“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Общата стойност на проекта възлиза на 142,1 млн. лв., като 110,6 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ от програмата, а останалите 31,5 млн. лв. представляват собствен принос на бенефициента.
Проектът предвижда инвестиции в агломерациите Плевен и Кнежа, като подробно бяха обяснени следните основни компоненти:
**Водоснабдяване:**
– За агломерация Плевен: Реконструкция на водопроводна мрежа (5 863 м) и изграждане на 234 сградни водопроводни отклонения.
– За агломерация Кнежа: Реконструкция на водопроводна мрежа (30 765 м) и изграждане на 1 948 сградни водопроводни отклонения.
**Канализация:**
– За агломерация Плевен: Изграждане на канализационна мрежа с дължина 20 891 м и 1 113 сградни канализационни отклонения.
– За агломерация Кнежа: Изграждане на нова битова канализация (58 286 м) и реконструкция на съществуващата смесена канализация (6 393 м).
Мерките за повишаване на ефективността на водоснабдителните и канализационните системи включват внедряване на система за дистанционен контрол SCADA и географска информационна система за управление на активите.
Кметът на Община Плевен, д-р Валентин Христов, коментира ситуацията: „Община Плевен е с население от над 100 000 души и беше логично да получи по-голямата част от тези средства. Това обаче не е така – видно от заложените дейности по агломерации за Плевен те са в пъти по-малко, отколкото за Кнежа. Не знам каква е причината за това – при ясно заложен основен критерий брой на жителите на съответната община, и при сериозните проблеми с водоснабдяването, които имаме в Плевен“, изрази своето недоволство д-р Христов.
Проектът се очаква да бъде завършен до 31 декември 2029 г., като от него ще се възползват 93 738 жители, свързани към подобрено водоснабдяване, и 10 681 жители, свързани към вторично пречистване на отпадъчни води.