Военният клуб в Плевен отпразнува 90-годишнината си със зрелищен концерт-спектакъл, представен от Представителния ансамбъл на въоръжените сили. Събитието събра представители на военни формирования и организации, както и гости и приятели на клуба, сред които заместник-кметът на Община Плевен Калоян Къдрийски и областният управител Николай Абрашев. Честването беше открито с химна на Република България, изпълнен от солистите на Ансамбъла на въоръжените сили.
„90 години нашият клуб е сред уважаваните културни институти не само в Плевен, но и в страната ни. Благодаря ви, че сте тук, че сме заедно, за да си припомним минало, настояще и да почетем бъдещето“, заяви Валя Минкова, дългогодишен директор на клуба и значима фигура в неговата история. Ралица Лазарова, главен експерт в клуба, предостави разказ за създаването на клуба и важните моменти от 90-годишния му път.
Военният клуб в Плевен е проектиран от архитектите Теодор Горанов и Борис Русев. Основният камък е положен на 9 октомври 1932 г. с вградено послание към бъдещите поколения, гласящо: „Тук ще се укрепва духът на народа и ще се поддържа вярата му в светлото бъдеще на България”. Освещаването се състои на 19 декември 1934 г. в присъствието на цар Борис III, царица Йоанна, княз Кирил и военния министър генерал Златев. През различни периоди клубът носи различни имена като Дом на офицера и Гарнизонен военен клуб, но винаги е оставал център за военно-патриотично и родолюбиво възпитание, както и място за изява на местните общественици и творци.
Сградата е призната за паметник на културата с национално значение през 1989 г. и е единствената, построена във формата на буквата „Б“ в импресионистичен стил – gest на внимание към цар Борис III, който със своя указ постановява изграждането ѝ.
В момента Военният клуб – Плевен развива военно-патриотична, културно-художествена, социална и информационна дейност. След реконструкция в периода 2002-2004 г., царският кабинет е запазен, а салонът за високи гости е обзаведен с мебели по проект на професор Богдан Кръстев, дарени от Община Плевен. Това помещение пресъздава атмосферата на 30-те години на 20-и век и служи като приемна на Началника на Плевенския гарнизон.