В Плевен се проведе заключителната среща по инициативата „Утринна история“ за детските ясли, която се изпълнява пилотно в пет региона: София – град, Велико Търново, Пазарджик, Сливен и Плевен. Програмата цели да стимулира познавателното и социално-емоционалното развитие на децата през ранните години и надгражда вече утвърдената практика „Утринна приказка“ в детските градини.
Основната задача на проекта е да улесни адаптацията на децата при постъпване в детски ясли, градини и начални училища. В рамките на програмата са разработени три модула, които осигуряват гладък преход от социална към образователна среда. Тези модули са „Утринна история“ за настаняване в яслена възраст, „Утринна приказка“ за предучилищна възраст и „Утринна среща“ за начално училище. Доцент д-р Емил Бузов, един от ръководителите на проекта, подчертава, че Министерството на образованието и науката цели да гарантира успешна адаптация на децата в различните образователни етапи в деветгодишен период.
Според доц. д-р Бузов, програмата предлага благоприятни условия за развитие на личността на децата, като включва активно родителите и семейството в процеса. Научният ръководител проф. Даниела Тасевска споделя, че „Утринна история“ подпомага познавателното развитие на децата и улеснява тяхната социализация, като стимулира тяхния психичен потенциал.
Проф. Тасевска добавя, че моделът осигурява интеграция между медицинските сестри и педагозите в яслите, в съответствие със световните стандарти. На срещата в Плевен присъстваха експерти по предучилищно образование от петте региона, директори, учители и медицински сестри от детски градини с яслени групи, както и представители от Министерството на образованието и науката.
Източник на информацията: БТА.