Начало » Засушаване и амортизирана инфраструктура водят до воден режим в над 170 населени места в България

Засушаване и амортизирана инфраструктура водят до воден режим в над 170 населени места в България

От Плевен Инфо
0 Коментари

Данни от БАН показват, че над 170 населени места в 60 общини в България вече са принудени да преминат на воден режим. Основните причини за това са засушаването и амортизираната водна инфраструктура, която допуска загуби на значителни количества вода.

Председателят на Надзорния съвет на Българския ВиК холдинг заяви, че занемареното състояние на водопроводите налага спешна подмяна, както и търсене на нови начини за ефективно използване на водните ресурси. Пернишка област и североизточната част на страната са сред най-засегнатите райони, а Плевенско също изпитва недостиг на вода.

По данни на местното ВиК, над 2000 души в Плевенско са подложени на воден режим, като село Новачене е сред засегнатите от години. Местната жителка Еленка Бенова споделя, че е принудена да разчита основно на кладенеца в двора си.

Експерти от БАН предупреждават, че такива засушавания ще стават все по-чести, а необходимите мерки трябва да бъдат предприети незабавно. Проф. Емил Гачев отбелязва, че броят на засегнатите хора и населени места вероятно ще нарасне, предвид намаляващите валежи.

Близо 100 хиляди души в България са засегнати от водния режим, като средното ниво на националните язовири е спаднало до 61%. Най-критична е ситуацията в северозападната част на страната.

Продължаващото разхищаване на вода по мрежите също влошава кризата. Проф. Ганчо Димитров от Българския ВиК холдинг сигнализира, че състоянието на водопреносната инфраструктура и нейното управление изискват реформи. Статистиката показва, че загубите на вода в страната достигат 50%, като Пернишка област губи над 80%, докато София – 36%.

В същото време София отбелязва значително намаление в потреблението на вода през последните години. Изпълнителният директор на „Софийска вода“, Васил Тренев, посочва, че основните проблеми са свързани с вътрешноградската мрежа и високото ниво на строителство.

Бившият екоминистър Борислав Сандов насочва вниманието към необходимостта от структурни реформи в системата за управление на водите. Според него, управлението е разпокъсано между седем министерства и трябва да бъде оптимизирано.

Колкото до решаването на тези проблеми, различни източници дават различни прогнози за времето и необходимите средства, които ще бъдат нужни за справяне с недостига на вода в страната.

Може да прегледаш още