Археолози изследват укрепителната система на Никополската крепост тази година

Общество


Археолози от Регионалния исторически музей в Плевен продължават с изследванията на Никополската крепост, която е била последната столица на Втората българска държава. В тази година усилията са съсредоточени върху укрепителната система на крепостта.

Въпреки малкото пространство, на което се провеждат разкопките, е установено, че тази част от крепостта е била интензивно използвана. Поради лесния си достъп, тя е била многократно подсилвана със строителни елементи и укрепвана срещу свлачищата. Ръководителят на разкопките, археологът Венко Иванов от РИМ – Плевен, сподели пред БТА, че усилията са насочени към изследване на новооткрита кула.

„Кулата е със скромни размери, близо три на три метра вътрешно пространство. В момента работим върху укрепването й, за да я запазим и заедно с останалите кули и крепостни стени да изготвим проект за консервация, реставрация и социализация на обекта. Община Никопол вече работи по социализацията на обекта, но процесът е дълъг“, каза Иванов.

Намерените артефакти са основно монети и апликации от периода на Второто българско царство и османските времена, които предстои да бъдат почистени и идентифицирани.

Археологът припомня, че разкопки на Никополската крепост са правени между 1967 и 1990 г., а след това възобновени през 2021 г. Въз основа на текущите изследвания, се предполага, че крепостта е създадена около средата на 11 век и е била използвана почти без прекъсване от времето на Второто българско царство през Османския период и до почти съвременността. По време на последните четири години разкопки са разкрити участъци от две крепостни стени и жилища.

Проучванията тази година се финансират от Община Никопол и Регионалния исторически музей в Плевен.

Източник: БТА.
/ТС/