Завърши успешен археологически сезон при антично селище край Левски

Общество


Археологическите изследвания на антично селище в местността „Парчелъка“ край град Левски приключиха успешно своя пети сезон, като резултатите са повече от задоволителни. Това съобщи ръководителят на отдел „Археология“ в Регионалния исторически музей в Плевен, Владимир Найденов, който води разкопките.

По време на последния сезон бяха проведени проучвания в южната и югоизточната част на обекта. Според Владимир Найденов, откритите находки свидетелстват, че тази зона е свързана с култови дейности в селището. Археолозите разкриха хоризонтален олтар, типичен за римската епоха през втори и трети век, който вероятно е бил употребяван еднократно, след което е бил закопаван. Освен това беше открита и яма, разположена близо до олтара, съдържаща материал, свързан с култовите ритуали, включително и жертвеник, ара.

В ямата са намерени още железен ключ, рибарска кукичка, както и кости от диви животни и птици, използвани в ритуалите. Според археолога, ямата била активна в ранния етап на култовата зона, а арата била добавена, когато ямата престанала да функционира. Наличието на монета от втората половина на трети век свидетелства за крайната граница на съществуване на култовото място.

На финала на разкопките, в ямата бе разкрито термично съоръжение, вероятно олтар, което ще бъде изследвано напълно през следващия сезон. Археолозите вече са взели проби за лабораторен анализ от четирите слоя, за да изследват структурата на материала. Найденов увери, че резултатите потвърждават откритията от миналата година, когато на същото място бе открита богата култова яма с различни дарове и инвентар от втори и трети век.

Продължителните изследвания са възможни благодарение на финансовата подкрепа от Община Левски и Регионалния исторически музей в Плевен, както и с подкрепата на кмета Любка Александрова. Партнират и научни консултанти, сред които проф. д-р Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН.

Очаква се изследванията да спомогнат за по-широкото популяризиране на античната история на региона. Източник на информацията: БТА.

Вашият коментар