Изложба в Плевен показва домашни уреди от началото на XX век

Общество


Националният политехнически музей представя гостуващата изложба „Техниката у дома през първата половина на XX век“ в Регионалния исторически музей в Плевен. Експозицията включва 50 различни домашни уреда, използвани през първата половина на миналия век – времето, когато електричеството започва да навлиза в жилищата и оформя идеята за функционалност в дома.

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и нововъведенията от края на 19-ти и началото на 20-ти век, сподели Десислава Близнашка, ръководител на отдел „Нова и най-нова история“ към музея. Тя разказа, че експозицията е организирана в четири тематични раздели. Един от тях разглежда промените в домакинствата с настъпването на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство. Особен акцент е поставен върху домакинските уреди като ръчната яйцеразбивачка, тостера за хляб, сладоледената машина и тенджерата под налягане, които улесняват ежедневието на домакините.

Изложбата включва и местен принос – печка на твърдо гориво, произведена от Плевенската фабрика „Симпадови – Плевен“.

Истинската трансформация в домакинските живота настъпва с въвеждането на електрическите уреди, които са непознати до този момент. Близнашка припомни един интересен момент от историята на Плевен, свързан с електрификацията. През 1926 г. виенската фирма „Бергман“ представя проект за електроцентрала, която е открита две години по-късно. Първата електрическа крушка в града светва на сватбата на тогавашния кмет Иван Миндиликов.

Друг аспект на изложбата е грижата за външния вид – включва различни маши за навиване на коса и първата електрическа самобръсначка. Показани са и уреди за развлечение – радиоапарати, грамофони и други. Също така, изложбата включва автентични реклами и забавни текстове от тогавашната преса като илюстративен материал.

Експозицията е насочена към посетители от всички възрасти. Подготвени са занимателни книжки за деца, както и информационни материали.

Източник на информация: БТА.

Вашият коментар