Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен е на прага на своето 32-ро издание, което ще се състои между 8 и 25 октомври. Тази уникална проява на музикалната сцена е без състезателен характер и в нея взимат участие лауреати от различни национални и международни конкурси. Директорът на Плевенската филхармония, Любомир Дяковски, съобщи, че в събитието тази година ще се включат 43 лауреати от девет държави, сред общо над 630 участници. Фестивалът обикновено се провежда в рамките на пет до шест дни, но тазгодишната му програма е по-продължителна и ще включва 13 концерта.
Откриването ще се състои на 8 октомври с концерт, посветен на произведения на Рахманинов и Моцарт, с участието на Плевенската филхармония и Общински хор „Гена Димитрова“. За първи път сред участниците ще бъде лауреат носител на първа награда от Международния конкурс „Чайковски“ – руският пианист Сергей Давидченко, който е едва на 19 години. В същия концерт ще участват солисти като Марина Шахдинарова, Весела Янева, Рейналдо Дроз и Виктор Кръстанов, под диригентската палка на поляка Пьотр Яворски.
Сред акцентите в програмата е изпълнение на операта „Бохеми“ от Държавна опера – Пловдив, ръководено от маестро Григор Паликаров. Също така, Варненската опера ще представи балетния спектакъл „Лешникотрошачката“ от Чайковски. Спектакълът ще бъде в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, отбеляза Любомир Дяковски, като посочи, че това е вторият случай на гостуване на балет в историята на фестивала след посещението на Кубинския национален балет през 1973 г.
Финалният концерт ще бъде представен от Софийската филхармония на 25 октомври. Пълната програма може да бъде намерена на официалната страница на фестивала в социалната мрежа Facebook. Всички концерти ще се проведат в зала „Катя Попова“ и в галерия „Илия Бешков“, със свободен вход, като е необходимо предварително получаване на покани от билетните центрове на филхармонията.
В исторически план, в първите издания на фестивала са участвали известни български музиканти като Георги Бадев, Антон Диков и Катя Попова. В следващите години форумът е привличал и имена като Гена Димитрова и Минчо Минчев. Всеки лауреат от тазгодишното издание ще получи плакет и диплом за участие, както и книга, съдържаща историята на първите 30 издания на фестивала, написана от Алеко Антонов.
Фестивалът, основан през 1966 г., се провежда на всеки две години под патронажа на Министерството на културата, а последното му издание бе през 2018 г. поради пандемията.
Източник на информацията: БТА.