На 10 март България отбелязва Деня на Холокоста и на жертвите от престъпления против човечеството, като се присъединява към международната общност в почитането на паметта на починалите. Тази дата е избрана въз основа на историческо събитие от 10 март 1943 година, когато митрополит Кирил от Пловдив и екзарх Стефан от София са предприели действия и са успели да предотвратят депортацията на стотици евреи към нацистките концентрационни лагери.
В българската история има два опита за депортация на евреите – през март и май 1943 година, но и двата пъти тези опити са неуспешни и повече не се повтарят. Цар Борис III е изправен пред вариантите за депортация или изселване и трудоустрояване в България, като в крайна сметка избира втория вариант. Промените, причинени от разселването и военните събития в следващите месеци, водят до това, че депортирането става невъзможно.
Решението за отбелязване на 10 март като ден за почитане на жертвите на Холокоста е прието от българския Министерски съвет на 13 февруари 2003 година, следващо срещата на министрите на образованието на Европейския съвет от 2002 година, където е решено всеки член на Европейския съвет да отбелязва Международния ден на Холокоста съобразно собствената си национална история. Преди това денят на Холокоста се отбелязваше на 27 януари, но в България той се отбелязва за първи път на 10 март през 2003 година.
Източник на информацията: PlevenZaPleven