През 2004 г. Европейска организация на логопедите установи 6 март като Европейски ден на логопедията. Целта на тази инициатива е да се повиши осведомеността на обществото относно професията на логопеда и да се подчертае значението на комуникативните нарушения и техния ефект върху общото благосъстояние на страдащите от тях хора. Също така инициативата акцентира върху правата на хората с подобни нарушения и насърчава информираността за възможностите за помощ.
Логопедията е специализирана област, която се занимава с изследването и лечението на различни нарушения като проблеми с речта и езика, гласа и дисфагията (нарушения на гълтането). В България терминът „логопедия“ е утвърден, докато в англоезичните страни се предпочитат описателни названия като „говорна патология“, „говорно-езикова терапия“ и др.
Комуникативните нарушения могат да засегнат както говора (артикулация, интонация, темп, мелодика), така и езика (фонетика, морфология, синтаксис, семантика), и могат да засягат речта – както при говоренето, така и при четенето и писането, а също и при неязиковите форми на комуникация като жестове и мимики.
Източник на информацията: PlevenZaPleven