Ивановден се откроява в българския празничен календар като най-честваният имен ден – с над 300 000 души, носещи имена, производни от Иван. Това го прави не просто религиозен празник, а истинско национално тържество.
Името Иван, идващо от старобългарски и означаващо „Господ е милостив“, е дълбоко вкоренено в българската идентичност. Неговите многобройни вариации – Иванка, Ивана, Иво, Ива, Ивайло, Ивайла, Ивелин, Ивет, Ивета, Иванина, Йово, Йоан, Йоана, Йонко, Йото – показват богатството и гъвкавостта на българския език.
Празнуването на именния ден на Ивановден е повече от лично тържество – то е момент на общностно единение. Семейства и приятели се събират, за да почетат своите Ивановци, Иванки и Ивайловци, създавайки атмосфера на радост и споделена традиция.
В същото време, на 7 януари православната църква чества свети Йоан Кръстител. Той е последният старозаветен пророк, човекът, който е покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. Наричат свети Йоан Кръстител „предтеча”, защото е предизвестил идването на Месията и е подготвял хората за неговото раждане.