Язовирите можеха да предотвратят воден режим, твърди експерт.

Плевен Днес


Ако бяха изградени язовири, нямаше да се налага въвеждането на воден режим, заяви за БНР Асен Личев, бивш служебен министър на околната среда и водите и дългогодишен специалист по управление на водите.

Той поясни, че питейната вода от язовирите не е под режим, но такъв е въведен в зоните, където се използват речни водохващания или водоснабдяване чрез сондажи.

Асен Личев акцентира, че най-засегнатите от водния режим са Ловеч, Плевен и Шумен: „Те са на режим, тъй като имаме период на засушаване в България, но за последните 35 години подобна ситуация се появява за шести път. През 2001 г. беше създадена програма за мерки срещу сушата. Ако документираният в нея язовир „Черни Осъм“ беше построен, сега нямаше да имаме никакви проблеми.“

Според него държавата се е оттеглила от задължението си да осигурява питейна вода на гражданите на България:

„Положителни резултати могат да се постигнат само ако тези, които ще поемат управлението, се захванат веднага с изпълнение на мерките и започнат изграждане на язовири и събиращи водоеми от пролетните разливи за всички зони, където всяка година възниква криза с питейното водоснабдяване. Паралелно с това липсва политика за намаляване на огромните загуби във ВиК системите. Това също е значителен проблем. ВиК-Плевен регистрират 74% загуби, въпреки че са на режим и имат ограничено водоподаване – само 8 часа на ден.“

Експертът заключи, че няма устойчива политика за насърчаване на ВиК дружествата да инвестират в намаляването на загубите на вода.

Според Личев, в ЕС все още се води дискусия дали осигуряването на питейна вода за гражданите на Европа е услуга от обществен интерес или не: „Това дава пълна свобода на правителствата на страните членки да се отнасят безотговорно към този проблем.“

Информацията в статията е предоставена от dnes.bg