EWF и AIPS Europe отличиха най-добрите европейски щангисти.

Плевен днес

Европейската федерация по вдигане на тежести (EWF) в сътрудничество с Европейската асоциация на спортните журналисти (AIPS Europe) награди най-изявените свои спортисти за 2023 година по време на европейското първенство в София. Наградата „Щангист на годината“, която е учредена през 2021 г., се присъжда всяка година на базата на гласуване от Изпълнителния комитет на AIPS Europe.

При мъжете титлата за най-добър отиде при Лаша Талахадзе от Грузия, който е световен и европейски шампион в категорията над 109 кг. Карлос Насар от България, който се класира втори, стана европейски шампион и счупи световни и европейски рекорди в категорията до 89 кг. Третото място за 2023 година заема Ритварс Сухаревс от Латвия. Топ 10 при мъжете включва още спортисти от Италия, Азербайджан, Армения, Испания, Молдова и Франция.

Сред жените първото място бе отредено на Михаела Валентина Камбей от Румъния, категория до 49 кг, която спечели злато и подобри европейския рекорд на шампионата в София. Втора стана Камила Конотоп от Украйна (категория до 59 кг), а Емили Кембъл от Великобритания (категория над 87 кг) завърши на трета позиция. Пълният Топ 10 при жените включва още състезателки от Франция, Италия, Белгия, Грузия, Норвегия, Испания и Молдова.

Церемонията по награждаването бе проведена в присъствието на видни представители на спортните и журналистическите асоциации, сред които членове на изпълнителния комитет на AIPS Europe и представители на Европейската федерация по вдигане на тежести.

Източник на информацията: PlevenZaPleven