Националният статистически институт на България обнови информацията относно демографската картина на страната. Според данни към края на година 2023, броят на напълно опустели населени места достигна 201. Регионите с най-значителен брой изоставени селища включват Велико Търново с 67, Габрово също с 67, последвани от Кюстендил и Кърджали съответно с 10 и 9. Близо една четвърт от всички насели места в страната, точно 27,6 процента, поддържат население от един до четиридесет и девет души.
Отчети на НСИ показват, че към декември 2022 година, числото на местата без нито един жител е било 205. Велико Търново и Габрово отново бяха с най-много такива места – съответно 69 и 68, последвани от Кърджали и Смолян по 9 и Кюстендил също с 9. През предходната година, в 1,249 села или 23,8 процента от селищата, числеността на населението е варирала от един до 49 жители. Шест града в България, заселени с население надхвърлящо 100,000 души, сутилжаляли общо 35% от националната популация, съобщи БТА.
По отношение на населението, Столична община се откроява с най-голям брой жители. В този регион и още седем други общини са се установили над 100 хиляди души, включително Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Русе, Сливен и Плевен, обхващайки 40,8 процента от населението на България.
Разпределението на жителите на Столична община остава нееднакво проез 2023 година, сочат доклади на НСИ. В два от районите – „Люлин“ и „Младост“, се домицилират 15,7 процента от населението на метрополиса, като и двата имат над сто хиляди жители. Продължава да бъде „Банкя“ с численост на живущите 11,531, което представлява едва 0.9 процент от жителите на общината.
Информацията в статията е предоставена от dnes.bg.